Saturday, November 23, 2013

Alain De Botton "Filosoofia lohutus"

Tõelised sõbrad ei hinda meid maiste kriteeriumite järgi, neid huvitab isiksuse tuum; nagu ideaalset partnerit, nii ei mõjuta ka nende armastust meie vastu ei välimus ega ühiskondlik positsioon, seega ei pea me muretsema selle pärast, et kanname vanu riideid, ega kartma tunnistada, et sel aastal on vähe raha teenitud. Iha rikkuse järele ei tuleks sugugi mitte alati mõista kui janunemist luksusliku elu järele- hoopis olulisemaks motivatsiooniks võib olla soov tunnustuse ja hea kohtlemise järele. Inimene võib soovida varandust lihtsalt selleks, et tagada nende tähelepanu ja lugupidamine, kes muidu temast mööda vaataksid. Epikuros pani tähele selle soovi sügavuses peituvat vajadust ja mõistis, et käputäis tõelisi sõpru võivad tagada armastuse ja lugupidamise, mida varanduse eest võib-olla ei saagi.

Et vältida tarbetute asjade hankimist ja kahetsust selle pärast, mida me endale lubada ei saa, tuleks endalt kuluka asja ihaldamise hetkel karmilt küsida, kas meil seda üldse vaja on. Tuleks sooritada rida mõtteeksperimente, millega kujutleda end ajas edasi hetke, kus unistus täitub, ja hinnata siis, kui palju õnne see kaasa toob.

Õnn sõltub pigem meelepärase seltskonna olemasolust kui peenelt sisustatud villast.

Schopenhauer: "Geenius ei saa küllap kunagi olla seltskondlik, sest, tõesti, milline dialoog võiks olla niisama intelligentne ja huvitav kui tema enda monoloogid?"

Hinne: 4/5

No comments:

Post a Comment