Friday, December 27, 2013

H. Hesse "Fantaasiad"

Jutustus kui maskeeritud lüürika, romaan kui laenatud etikett poeetiliste natuuride katsetustele, et väljendada oma mina- ja maaimatunnetust- see oli midagi spetsiifiliselt saksapärast ja romantilist, siin tajusi end ilma pikemata olevat sugulashinge ning kaassüüdlase.

Normaalsed, tundus mulle, olid olemas selleks, et säilitada eluviisi, rasii ja liigi omaksvõetud vormi, seda kaitsta ja kindlustada, et oleks olemas eluks vajalik kindlustunne ja tagavara. Fanatistid aga olid selleks, et oma tempe teha ja unistada sellest, mis kellelgi seni polnud pähegi tulnud, et kalast saaks kord ehk maismaaloom ja ahvist ahvinimene.

Lühidalt: sellal kui normaalne inimene tundis muret selle pärast, et liik säiliks sellisena, nagu ta oli, oli "caimuinimeste" ülesandeks hoolitseda selle eest, et inimkonna teine, esimesele vastandlik omand, nimelt tema ideaal, samuti püsima jääks ning ei sureks. Nende kahe pooluse vahel leidis aset inimkonna elu: hoida kinni sellest, mis on saavutatud, ja heita kõrvale juba saavutatu, et püüelda uute eesmärkide poolel, omada aimdusi, luua ideaale, evida unistusi.

Ja selles tuleneski, et oli olemas see "reaalsus", millesse kirjanik kuidagi uskuda ei suutnud, see äride, parteide, valimiste, rahakursside, aunimetuste, ordeniste, korukordade ja muu sellesarnase kirjeldamatult tähtis maailm. Ja kui kirjanik politiseerus, siis jättis ta sinnapaika oma kogu inimsoole olulise tulevikku suunatud unistamise ülesande ja ideaali teenimise ning sekkus praktikute jõudsalt edasi liikuvat, kuna tegelikult jäävad nad vaimuinimeste mõttelennust sajandite kaugusele maha ning püüavad vähehaaval viia ellu ühte või teist nende aimdustest ja mõtetest.

Ta ju ei tea, et kogu maailma kirjandus ja filosoofia peitub temas eneses, et ka suurim kirjanik ei ole ammutanud mingist muust allikast kui ikka sellestsamast, mis peitub meist igaühe olemuses.

Sest Goethe teosed ei ole Goethe ja Dostojevski köited ei ole Dostojevski, need on ainult tema püüe, tema ebakindel ja mitte kunagi eesmärgile välja viinud püüe jäädvustada seda paljuhäälset, paljutähendusliku maailma, mille keskpunktis ta oli.

Hinne: 5/5

No comments:

Post a Comment